Zastosowanie papieru offsetowego.
Papier offsetowy jest produkowany w standardzie z tradycyjnej masy drzewnej celulozowej, z odpowiednim dodatkiem ligniny. W przypadku tego rodzaju papieru nie ma nic skomplikowanego w produkcji, ale też jego zastosowanie i jakość jest nieco ograniczona.
Przeciętny użytkownik drukarki atramentowej może poczuć się nieco zawiedziony, jeśli nie sprawdził wcześniej jaki będzie wyglądał wydruk na tego typu papierze, zatem jeśli oczekujemy wysokiej jakości wydruku i zależy nam na ostrości obrazu, raczej zrezygnujmy z papieru offsetowego i zainwestujmy w droższy, lepszy jakościowo papier do druku. Papier o wyższej jakości jest w przeciwieństwie do papieru offsetowego, dodatkowo pokrywany impregnatem ze specjalistycznej smoły, co podnosi jego gramaturę, a tym samym jakość. Natomiast papier offsetowy jest produkowany z myślą o wykorzystaniu go w urządzeniach kserujących oraz w drukarkach laserowych.
Technologia druku jaka mamy wykorzystywaną w drukarkach atramentowych, niestety nie da rady pokonać ograniczeń tego rodzaju papieru i wydruk będzie zostawiał sporo do życzenia, szczególnie przy wydruku kolorowym. Jest to spowodowane, jak już wspomnieliśmy, stosowaną technologią wydruku w drukarkach atramentowych. Podczas pracy drukarki, kropelki tuszu jakie pojawiają się na papierze offsetowym, tworzą maleńkie plamki, które w momencie zetknięcia się z powierzchnią papieru rozlewają się na odległość jaka jest uzależniona od rozstawu dysz. Od tego jak duży będzie taki rozstaw, zależy jakość kolorów i całego obrazu.
Na papierze offsetowym niemożliwe jest osiągniecie optymalnej odległości od dysz, zatem idzie to w parze z niskim poziomem wydruku kolorowego, co niezbyt cieszy użytkowników drukarek atramentowych. Do tego tusz tak głęboko wsiąka w strukturę papieru, że kolory są bardzo mocno przyciemnione. Na takim papierze najlepiej jest drukować zwykły tekst, ewentualnie niewielką ilustrację z mocnymi konturami. W niektórych modelach drukarek producenci zastosowali technikę pozwalającą na zmniejszeniu wielkości kropelek tuszu, a zatem umożliwili wydruk kolorowy, jednak wiąże się to z dłuższym czasem wydruku.