Czym powinien się charakteryzować dobry papier do drukarek?

Jeden z poważniejszych dylematów, z którym mamy do czynienia sięgając po papier przeznaczony do codziennego użytku wiąże się z tym, czy sięgnąć po rozwiązanie powlekane, czy też stawiać na papier niepowlekany. Jeśli analizujemy możliwości stwarzane przez rynek, szybko dostrzegamy, że zdecydowana większość takich papierów nie jest powlekana.

W praktyce oznacza to, że rozwiązania tego rodzaju są pozbawione specjalnej powłoki sprawiającej, że papier jest bardziej wytrzymały i mniej przezroczysty. Papier powlekany ma oczywiście kilka zalet, których nie da się zakwestionować, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że jest on w stanie idealnie odwzorowywać kolory, co pozwala też na uzyskanie lepszego kontrastu. Warto zainwestować w niego, jeśli chcemy drukować obrazy lub fotografie. Oczywiście, same papiery powlekane w dość istotny sposób różnią się między sobą i warto mieć tego świadomość decydując się na uch zakup.

Warto więc z wyprzedzeniem upewnić się, czy powlekanie jest jedno- czy też dwustronne, nietrudno się bowiem domyślić, że właśnie w tym drugim przypadku druk staje się zdecydowanie bardziej ekonomiczny. W ofercie wielu producentów znajduje się również papier wodoodporny, którego atutem jest obecność specjalnej powłoki uodparniającej kartki i druk na działanie wody. Przy druku ważnych dokumentów nie zaszkodzi pomyśleć i o tego rodzaju zabezpieczeniu. Kolejnym dylematem jest ten, który dotyczy wyboru papieru z połyskiem oraz matowego. Tu zresztą sytuacja staje się bardziej skomplikowana, niemal każdy producent ma bowiem swoje własne kryteria w tym zakresie. Możemy zatem zdecydować się na papier matowy, półmatowy, papier z lekkim połyskiem oraz papier z wysokim połyskiem.

papier do wydruku Podczas dokonywania wyboru zawsze na pierwszy plan niech wysuwa się efekt, na osiągnięcie którego liczymy. Każdy typ wydruku ma swoją specyfikę. Gdy szukamy dobrego papieru, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, w jaki sposób są w nim rozłożone włókna. Oczywiście, na pierwszy rzut oka nie jest to proste zadanie, warto więc spytać sprzedawcę o formację papieru. Ma ona mniejsze znaczenie wówczas, gdy drukujemy klasyczne dokumenty, należy jednak liczyć się z jej rolą w tym samym momencie, w którym pojawia się konieczność wydrukowania zdjęcia i fotografie. Zawsze warto też zwracać uwagę na obecność zanieczyszczeń, papier z recyklingu nie sprawdza się bowiem w każdych okolicznościach.

Kategorie: Papier do drukarek ,