Rodzaje papieru do drukarek atramentowych
Epson posiada największy wybór papieru do drukarek atramentowych. Firma ta opracowała klasyfikacje papieru, która oddaje najlepiej aktualny na dziś stan rzeczy w tej dziedzinie. Wśród typów papieru rozróżnia następujące rodzaje: matowy â matte, lśniący â glosy/semiglossy oraz teksturowany â textured.
Jeśli chcemy, aby druk był dobrze widoczny pod różnymi kątami należy użyć papieru matowego. Powłoka matowa jest pozbawiona blasku i rozprasza ona światło, ale za to dobrze wchłania tusz, a tak wydrukowane zdjęcia są odporniejsze na odbarwienia przez działanie czynników zewnętrznych. Taki papier nadaje się świetnie do zdjęć charakteryzujących się miękkim przejściem kolorów, o odcieniach pastelowych np. portretów czy też martwej natury. Bez problemu można na nim zastosować druk tuszami barwnikowymi lub pigmentowymi. Lśniący papier doskonale pasuje do wszystkich materiałów reklamowych oraz druku zdjęć w wysokiej jakości.
Nawierzchnie ta dodaje zdjęciom efekt gry kolorów. W przypadku papieru lśniącego rozróżniamy powłoki: mikroporowate i pęczniejące. Te pierwsze powstały w trakcie poszukiwań rozwiązania problemu ze schnięciem tuszu na powierzchni papieru, który nie nadąża za coraz szybszą możliwością druku. Stworzono więc dodatkową warstwę co zwiększyło wchłanianie i wysychania tuszu. Warstwa ta składa się z cząsteczek tlenku glinu i kwarcu, tworzące na powłoce mikro-pory, przez które nie tusz wsiąka w papier, a to przyśpiesza jego schnięcie. Możemy tu zastosować druk tuszami barwnikowymi i pigmentowymi. Powłoka pęczniejąca zmniejsza ryzyko wpływu czynników zewnętrznych na zdjęcia, a to chroni obrazy np. przed odbarwieniem. Składa się na nią organiczny polimer, który jest pozbawiony porów.
Po rozprowadzeniu tuszu na papier powłoka pęcznieje i pokrywa obraz, stanowiąc warstwę ochronną. Charakteryzuje się on lśniącą powierzchnią i wysoką jakością wydruku. Stosuje się tu tylko tusze barwnikowe. Do druku artystycznego użyjemy papieru teksturowanego. Górna warstwa posiada różnego rodzaju gniecioną strukturę papieru, która może przypominać skórę lub inne materiały, dzięki czemu wydruk nabiera objętości oraz wyrazistości. Przy wyborze papieru należy też zwrócić uwagę czy wydruk ma być jedno- czy dwustronny, ponieważ do druku dwustronnego stworzono inny papier.