Zastosowanie i wydruk na papierze fotograficznym.

Cechą wyróżniającą zwykły papier od papieru do drukarek atramentowych, jest obecność w nim warstwy absorpcyjnej. Najtańszy oraz najprostszy jednocześnie bardzo oszczędny składa się z dwóch warstw.

Cienka warstwa powłoki absorpcyjnej naniesiona na bazę papierową, przyczynia się do powstania podstawowych właściwości papieru. Dzięki rozwojowi technologii zakres stosowania drukarek atramentowych znacznie poszerzył się. Obecne są teraz także w branży reklamowej oraz fotograficznej, co spowodowało, że papier do nich stał się dość skomplikowanym w produkcji materiałem. Najstarszy i najdłużej używany papier fotograficzny, to ten, który służy do robienia tradycyjnych zdjęć, czyli do nanoszenia obrazu z kliszy fotograficznej na papier.

Zawiera on chlorek lub bromek potasu, które są materiałem światłoczułym, używanym w ciemniach. Papier fotograficzny do drukarek atramentowy na chwilę obecną to materiał produkowany z zastosowanej wysoko rozwiniętej technologii. Złożony jest z drobnych, mikroskopijnych warstw polimerów oraz z substancji chemicznych. Jego baza, czyli kartka papieru, umieszczona jest w pomiędzy dwiema warstwami polimeru.

skład papieru fotograficznego Pośrednia warstwa polimeru jest barierą służącą do zapobiegania zbyt głębokiemu wsiąkaniu tuszu, natomiast na górną warstwę nakłada się jeszcze warstwę absorpcyjną. Tą warstwę pokrywa się dodatkowo warstwą optycznych rozjaśniaczy, dzięki czemu osiągamy większy kontrast bieli papieru. Papiery fotograficzne z wyższej półki przeważnie posiadają także warstwę oświetlaczy. Papier fotograficzny służy również do wywoływania zdjęć czarno-białych, dlatego posiada różny stopień kontrastu.

Może mieć wartość stałą, wtedy mamy do czynienia z papierem stałogradacyjnym, oraz wartość zmienną, a wtedy mówimy o papierze zmiennogradacyjnym. Przy czym należy wspomnieć, że każdy papier fotograficzny ma opracowany skład dla konkretnych warunków pracy, przy stosowaniu konkretnego typu tuszu. Dlatego też producenci oryginalnych tuszy i producenci drukarek atramentowych zalecają stosowanie właściwego papieru, z odpowiednim zastosowaniem.

Kategorie: Rodzaje papieru ,