Papier do drukarki atramentowej- jak go najlepiej dobrać i zastosować?
Technologia wydruku atramentowego zależna jest od kilku czynników, które decydują o jej jakości i ostrości obrazu. Na te czynniki składają się przede wszystkim jakość modelu drukarki, jakość i wydajność tuszy, oraz odpowiedni dobór papieru.
O dwóch pierwszych czynnikach można przeczytać całą masę informacji i porad dla przeciętnego użytkownika, jednak na temat doboru papieru do druku już nie jest tak łatwo znaleźć odpowiednie informacje. Nie każdy też przez to jest świadomy wpływu jakości papieru na wydruk i ile od niego zależy, ponieważ właściwości papieru zazwyczaj są pomijane przez sprzedawcę w sklepie czy też na forach internetowych, gdzie głównie roztrząsa się parametry techniczne drukarek i ich wydajność. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych informacji, które z pewnością przydadzą się niejednej osobie.
Drukarki atramentowe wciąż są najbardziej popularnymi urządzeniami dukającymi, z których ciężko jest zrezygnować z kilku powodów, czyli niskiej ceny zakupu, niskiej ceny zamienników i możliwości wydruku w kolorze, możliwości wydruku zdjęć, a także niewielkich gabarytów, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca, a do tego wytwarza niewielki poziom hałasu. Pomimo rozwoju technologi laserowej, drukarki atramentowe wciąż mają swoich zwolenników wśród osób prywatnych, ale nie tylko, bo w wielu mniejszych firmach można jeszcze spotkać tego typu modele. Zdecydowanie największym minusem tego typu drukarek, są dość wysokie ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, na co narzeka większość użytkowników.
Do drukarek atramentowych należy także używać odpowiedniego rodzaju papieru i tutaj przydaje się wiedza z tego zakresu. W drukarkach atramentowych stosuje się płynne tusze, barwnikowe lub pigmentowe, i w zależności od tego który z nich stosujemy musimy dobrać papier pod wydruk. Tutaj olbrzymie znaczenie ma średnica uformowanej plamki tuszu, jaka jest tworzona przy wydruku, ponieważ od tego zależy jakość i ostrość obrazu. Nie bez znaczenia jest też głębokość wsiąkania atramentu w papier, ponieważ na źle dobranym papierze plamki mogą być widoczne po drugiej stronie.