Jak wybierać papier do urządzeń biurowych?

Teoretycznie papier do urządzeń biurowych jest produktem dość banalnym, a tym samym nie powinien pochłaniać naszej uwagi w jakimś istotnym stopniu. Pozory mylą jednak, a zagadnienia z nim związane okazują się bardziej złożone niż skłonni bylibyśmy przypuszczać.

Oczywiście, rozwiązanie wszystkich kwestii spornych wymaga bardzo długich i starannych opracowań, w pierwszej kolejności wypada więc skupić się na białym papierze kserograficznym jako na tym, który jest wykorzystywany najczęściej. Jeż na tym etapie możemy zresztą zorientować się, że wybór, jaki otwiera się przed nami jest znacznie większy niż początkowo moglibyśmy się tego spodziewać. Mamy zatem do czynienia z papierami gloss, satynowymi, ozdobnymi, kolorowymi, fotograficznymi, a nawet składanką komputerową. I nawet, jeśli interesuje nas klasyczny biały papier biurowy, musimy liczyć się z tym, że zagadnienia z nim związane będą dość złożone.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania należy zwrócić uwagę na przynajmniej kilka czynników. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć spodziewany efekt wizualny, najczęściej zależy nam bowiem nie tylko na wyraźnym wydruku, ale i na tym, aby kolory były żywe i dobrze ze sobą kontrastowały. Wcale nie mniejsze znaczenie ma przeznaczenie papieru, przed dokonaniem zakupu dobrze jest więc zastanowić się nad tym, co chcemy na nim drukować, w jakiej ilości, a nawet za pośrednictwem którego z urządzeń. Kolejna kwestia związana jest z samymi urządzeniami biurowymi, którymi dysponujemy i charakterystycznymi dla nich właściwościami, wcale nie bez znaczenia jest bowiem to, w jakiej technice drukujemy.

papier do biura Coraz modniejszy staje się tez aspekt ekologiczny, w cenie znajdują się więc dziś papiery, do produkcji których wykorzystano surowce wtórne oraz drewno z tych lasów, w których spełniane są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Ostatnia, choć wcale nie najmniej istotna kwestia, jest związana z właściwościami samego papieru, który często w sposób umowny jest dzielony na klasy. Klasyfikacja papieru może odbywać się na kilka sposobów, ciągle jednak na szczególną uwagę zasługują klasy, które już jakiś czas temu zostały ustalone przez firmę Xerox. Przyjmuje się więc, że najlepszy jest papier klasy A, na dalszy plan wysuwają się zaś pośrednia klasa B oraz klasa C.