Co warto wiedzieć o papierze do drukarek?

Zakup papieru do drukarki ku zaskoczeniu wielu osób okazuje się czynnością dość skomplikowaną, jeśli bowiem zdecydujemy się na nośnik dobrany w niewłaściwy sposób możemy mieć pewność, że ucierpi na tym nie tylko jakość druku, ale nawet stan techniczny urządzenia wykorzystywanego podczas drukowania.

Jeśli więc nie wiemy, jaki papier musimy dobrać do naszej drukarki, koniecznie powinien skonsultować się ze specjalistą. Kluczowe znaczenie ma oczywiście gramatura papieru, nie można jednak ignorować kwestii związanych z jego kolorem i połyskiem. Rodzaje papierów są dość zróżnicowane, wyróżniamy więc między innymi tak zwany papier uniwersalny, papier przeznaczony do druku atramentowego, papier wykorzystywany przez drukarki laserowe oraz papier dostosowany do potrzeb druku igłowego.

Uniwersalny papier jest przy tym podstawowym rodzajem nośnika i to właśnie on jest używany przez większość użytkowników. Jego gramatura to na ogół 90 g/m2 i można go stosować nie tylko w większości drukarek atramentowych, ale i w drukarkach laserowych. Listę jego zalet otwiera niski koszt zakupu, choć nie bez znaczenia jest i to, że również jakość uzyskiwanych za jego pomocą wydruków można z powodzeniem uznać za satysfakcjonującą. Jeśli jednak mamy do czynienia z technologią atramentową ulega ona obniżeniu, o czym warto wiedzieć jeszcze przed dokonaniem zakupu. Taki stan rzeczy jest związany z dość głęboką penetracją tuszu w strukturę papieru, co sprawia, że ten ostatni faluje, a do tego pojawiają się wybrzuszenia.

powlekany papier drukarski Analizując rozwiązania cieszące się popularnością na rynku, nie można nie dostrzec również dużego znaczenia, jakie ma na mim papier powlekany. Tu o jego popularności przesądza przede wszystkim specjalnie naniesiona warstwa – najczęściej żywiczna lub polietylenowa. Powlekanie na ogół jest jednostronne, choć papier powlekany dwustronnie również nie jest uważany za rozwiązanie przesadnie rzadkie. Jeśli przymierzamy się do zakupu papieru wykorzystywanego na co dzień, najczęściej w centrum naszej uwagi znajduje się rozwiązanie o formacie A4. Oczywiście, w sprzedaży dostępny jest również papier fotograficzny i papier do zastosowań specjalnych. W takim przypadku wejście w posiadanie rozwiązania o niestandardowym formacie nie jest trudnym zadaniem.

Kategorie: Papier do drukarek ,