Najważniejsze parametry papieru do drukarek
Wybór dobrego papieru do drukarek nie może być przypadkowy, ucierpi na tym bowiem jakość wydruku, a w skrajnym przypadku również samo urządzenie drukujące. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z zagadnieniem skomplikowanym, z którym nie będziemy w stanie sobie poradzić.
Kluczem do sukcesu wydaje się więc wiedza na temat tego, które parametry powinny mieć dla nas największe znaczenie. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście format, a więc wymiar papieru, na który składa się określona długość oraz szerokość arkusza. Najbardziej popularne urządzenia biurowe mają format A4 i to właśnie on jest spotykany najczęściej, zdarzają się jednak również wydruki w formacie A3, choć w tym wypadku samo urządzenie musi być wyposażone w odpowiednio zmodyfikowany system podawania arkuszy. Kolejnym czynnikiem o dużym znaczeniu dla odbiorców wydaje się być gramatura, a więc waga jednego metra kwadratowego.
Wbrew pozorom, jej znaczenie nie może być postrzegane wyłącznie w kategorii kosmetycznego, gramatura wpływa bowiem nie tylko na objętość właściwą i grubość papieru, ale również na jego wytrzymałość. Co więcej, im wyższa jest gramatura, tym mniej przeźroczysta jest kartka papieru. Kolejnym czynnikiem jest grubość określana zazwyczaj jako odległość, z jaką mamy do czynienia pomiędzy spodem oraz górą arkusza, gdy jest on położony płasko. Jest to cecha, która daje o sobie znać wówczas, gdy papier musi być zginany. Ważną cechą jest także wzmiankowana już nieprzeźroczystość, a więc zdolność do wchłaniania i odbijania światła.
To właśnie ona przesądza o tym, czy tekst i zdjęcia wydrukowane na jednej stronie, nie będą przebijały na kolejną, co ma duże znaczenie dla estetyki wydruku. Innym parametrem jest gładkość. Aby zrozumieć jej znaczenie warto spojrzeć na papier z profilu, im mniejsza jest bowiem różnica pomiędzy punktem najwyższym i najniższym, tym bardziej gładki jest arkusz. Mniejsza szorstkość papieru gwarantuje wyższą jakość wydruku. Na koniec chwilę uwagi wypada też poświęcić pojęciom jasności i bladości, które bywają używane zamiennie, choć znawcy tematu przestrzegają przed takim podejściem. Jasność definiuje się jako zdolność papieru do równomiernego odbijania tych kolorów, które wchodzą w skład światła. Im papier jest bielszy, tym lepszy jest kontrast druku.