Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej 101
Jeśli jesteś w trakcie rekrutacji, warto być zorganizowanym. Jest to czasochłonny proces i dobrze jest mieć wszystko na miejscu, aby uniknąć dodatkowego czasu. Oczywiście, rekrutacja może być również kosztowne, więc oszczędność czasu będzie również zaoszczędzić pieniądze.
Po usiąść przy biurku okrągłym i przejść przez wszystkie aplikacje, które otrzymaliście, będziesz skrócić listę kandydatów, które chcesz zadzwonić na rozmowę. Dobrze jest mieć co najmniej tydzień pomiędzy kontaktem z kandydatami a przeprowadzeniem rozmów, ponieważ daje to czas na przygotowanie się, a także ich; mogą potrzebować zorganizować czas wolny od pracy lub zorganizować opiekę nad dziećmi, więc danie im czasu jest dobrym pomysłem.
Upewnij się, że rozmieszczasz wywiady ostrożnie, aby zapewnić, że masz wystarczająco dużo czasu z każdym kandydatem, a także, aby dać panelowi przesłuchującemu na przerwę od siedzenia na ich krzesłach zarządu. Nikt nie może się skoncentrować, jeśli nie ma regularnych przerw!
Po zdecydowaniu się na swoich kandydatów i umówieniu się z nimi na spotkanie, trzeba będzie poświęcić sporo czasu na zastanowienie się nad pytaniami do wywiadu i scenariuszami, które można im zadać. Jest to kluczowy etap w całym procesie rekrutacji.
Pytania, które zadajesz i odpowiedzi, które otrzymujesz, pozwolą Ci ocenić, czy ta osoba jest właściwym dopasowaniem do Twojej firmy i czy mają coś dodatkowego do wniesienia do istniejącego zespołu. Wybierając odpowiednie pytania, możesz zbadać pewne obszary nieco głębiej, być może próbując sprawdzić, czy dana osoba jest naprawdę graczem zespołowym czy bardziej indywidualnym pracownikiem, czy jest kreatywna i pomysłowa czy bardziej logiczna i analityczna.
Sprawdź ten film, który mówi o niektórych z najczęstszych pytań wywiadu zadawane. Podczas gdy ten film mówi bardziej z punktu widzenia kandydata, podkreśla również, co rozmówca myśli, zadając konkretne pytanie. Może to pomóc w podjęciu decyzji, które pytania wybrać.
Jak widać, zbadanie przyczyn leżących u podstaw pytania jest ważne. Możesz łatwo zapytać kogoś, gdzie widzi siebie za pięć lat, ale czy to pytanie współgra z tym, co chcesz wiedzieć? Na przykład, jeśli szukasz świeżego, nowego talentu, który dołączy do Twojego biura i wniesie nowe pomysły na pierwszy plan, z pewnością lepiej skupić swoje pytania wokół kreatywnych punktów widzenia i zbadać, jak dobrze współpracują z innymi?
Czas spędzony na rozmowach z kandydatami przy meblach w sali konferencyjnej musi być wartościowy. Wybór właściwej osoby na dane stanowisko powinien oznacza ustalenie, co chcesz, aby ta osoba robiła i jakie cechy powinna mieć. Tak więc, zanim zaczniesz sporządzać swoją listę pytań, spisz listę rzeczy, które chcesz zobaczyć. Na przykład, czy chcesz, aby byli liderem? Czy chcesz, aby byli świetnym współpracownikiem? Czy chcesz, aby byli niezwykle logiczni? I na podstawie tych odpowiedzi wybierz swoje pytania.
Scenariusze są również dobrym pomysłem, ale nie należy ich dodawać zbyt wiele. Najlepszym pomysłem jest połączenie pytań i scenariuszy. Scenariusze pomagają ustalić, jak dana osoba poradziłaby sobie z konkretną sytuacją, np. jak poradziłaby sobie z presją, jak może poradzić sobie z wściekłym klientem itp. Wybierając scenariusze, które prawdopodobnie napotkają, jeśli dostaną pracę, będziesz miał wgląd w to, jak dobrze mogą sobie poradzić. Ostatecznie, to powie Ci, czy są one odpowiednią osobą do pracy, czy nie.
Ważne jest również, aby pamiętać, że każda osoba na planecie uczestnicząca w rozmowie kwalifikacyjnej będzie trochę nerwowa, więc należy mieć to na uwadze. Tak, chcesz kogoś, kto może obsługiwać ciśnienie i rozwijać się w takich sytuacjach, ale rozmowa kwalifikacyjna jest czymś, co jest trochę inny, więc wyciąć je trochę luzu, jeśli potykają się o kilka słów.