Jak Twój fotel biurowy może wpływać na Twoje nastawienie?

Czym dla Ciebie jest siedzenie? Czy jest to po prostu miejsce, gdzie można zaparkować na czas przebywania w tym miejscu? Czy może miejscem, z którego można uzyskać najlepszy widok? Czy jest to miejsce, w którym można się wygodnie poczuć? A może jest to miejsce, w którym chcesz być, miejsce, w którym czujesz się silny?

W krześle lub fotelu chodzi o coś więcej niż tylko o odciążenie na określony czas. Krzesło to wygoda, łatwość poruszania się, produktywność i pozycja, w której się znajduje, czyli to, jak się na nim czujesz.

W tym czacie porozmawiamy o czymś, o czym być może wcześniej nie słyszałeś - o psychologii krzesła!

Sam termin może nie istnieje w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale zasadniczo mówimy o psychologii siedzenia - o tym, jak się czujesz, jak myślisz i jak można to poprawić.

Z pewnością słyszałeś już wcześniej wyrażenie "zajmij miejsce". Prawdopodobnie sam je wypowiedziałeś kilka razy. Jak się czujesz, gdy wypowiadasz te słowa lub gdy ktoś je do Ciebie mówi? Zwrot "proszę usiąść" jest często używany podczas oficjalnych spotkań lub rozmów, np. w gabinecie lekarskim lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście można ich używać także poza tymi okazjami, ale w innych sytuacjach zwrot ten będzie bardziej swobodny, np. "usiądź" lub "weź krzesło". Nie, "zajmij miejsce" sugeruje, że ma się odbyć trudna rozmowa.

Terminologia, której używamy w odniesieniu do siedzenia, ma zatem bezpośredni wpływ na nasze nastawienie w danym momencie. Czy nie jest więc całkowicie zrozumiałe, że krzesło również ma na to wpływ? Duże krzesło biurowe, z imponującym wysokim oparciem, podłokietnikami i prawdopodobnie wykonane ze skóry sugeruje, że mamy do czynienia z osobą sprawującą władzę. Stołek to bardziej swobodny sposób siedzenia. Rodzaj krzesła jest ważny, tak samo jak słowa związane z siedzeniem na nim.

Powodem, dla którego musimy zająć się tym tematem, jest fakt, że to, jak pracownicy czują się w miejscu pracy, ma bezpośredni wpływ na ich wyniki i ogólną wydajność. Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj siedziska biurowego dla swoich pracowników, może się okazać, że poprawi się morale, poprawią się liczby, cele zostaną osiągnięte i ogólnie wzrośnie wydajność. To samo można powiedzieć o wyborze odpowiedniego typu biurka biurowego i ogólnym planowaniu przestrzeni biurowej.

Odpowiedni typ krzesła biurowego dla pracowników powinien być:

  • Ergonomicznie zaprojektowany (więcej na ten temat wkrótce)
  • Wygodny
  • Regulowany
  • Odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy
  • pasować do wystroju wnętrza.

Oto pięć podstawowych cech krzesła biurowego, ale w jaki sposób każda z tych cech wpływa na sposób myślenia? Aby zrozumieć, jakie rodzaje krzeseł najlepiej zastosować w przestrzeni biurowej, niezależnie od tego, czy są to designerskie krzesła biurowe, czy zupełnie inne, należy zrozumieć, dlaczego każdy z tych aspektów ma kluczowe znaczenie.

Ergonomicznie zaprojektowane

Krzesło o ergonomicznej konstrukcji to najlepszy typ krzesła pod względem wydajności pracowników. Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że pracownikowi jest wygodnie. Krzesło można regulować, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb, nie tylko pod kątem ułożenia pleców i szyi, ale także w celu uniknięcia urazów związanych z powtarzającym się napięciem (RSI), a nawet bólów głowy.

Ergonomiczne krzesło nie musi wyglądać jak z ery kosmicznej, ponieważ wiele zwykłych krzeseł biurowych może być ergonomicznie zaprojektowanych z myślą o wygodzie i wydajności pracy. Dlaczego to wszystko może mieć wpływ na nastawienie człowieka? Komfort i możliwość prawidłowego wykonywania pracy.

Zastanów się, czy jeśli nie jest Ci wygodnie, jeśli ciągle musisz się ruszać, aby wykonać swoją pracę, siedzieć pod dziwnymi kątami, jeśli odczuwasz ból z powodu sposobu siedzenia, to czy będziesz w najlepszym nastroju? Prawdopodobnie nie. Czy będziesz miał ochotę pracować najlepiej, jak potrafisz? Z pewnością nie. Prawdopodobnie będziesz siedział, patrząc na zegar i nalegając, aby pracował szybciej. Nie chcesz, aby doświadczyli tego Twoi pracownicy. Ergonomicznie zaprojektowane krzesło zwiększy wydajność Twojej firmy, ale co ważniejsze, zapewni pracownikom komfort i wsparcie w czasie pracy. Jak na ironię, to i tak działa na Twoją korzyść, ponieważ w rezultacie pracownicy będą pracować ciężej i bardziej sumiennie!

Wygoda i możliwość regulacji

W poprzedniej części opisaliśmy wiele z tego, o co chodzi w tej części, ale jako minimum, nawet jeśli krzesła nie są ściśle mówiąc ergonomicznie zaprojektowane, muszą być regulowane i wygodne. Oparcie powinno mieć możliwość zmiany wysokości i kąta nachylenia, dolna część oparcia powinna mieć możliwość zwiększenia lub zmniejszenia ilości wyściółki, samo krzesło powinno mieć możliwość zmiany wysokości, a jeżeli krzesło ma podłokietniki, to również powinny być one regulowane lub zdejmowane. Wszystko to pomaga uniknąć problemów z dolną częścią pleców, bólu szyi, napięciowych bólów głowy i RSI.

Regulowane krzesło to nie tylko wygodne krzesło, ponieważ komfort ma również inne aspekty, o których należy pomyśleć. Krzesło nie powinno być zbyt twarde, dlatego warto pomyśleć o wyściółce - ale nie za dużo! Jeśli masz stare krzesła biurowe, prawdopodobnie ich wyściółka nieco się zużyła i dlatego siedzenie na nich nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Dlatego wymiana starych krzeseł jest koniecznością.

Ponownie, jeśli chodzi o wpływ na nastawienie, chodzi o to, że szczęśliwy pracownik pracuje ciężej niż pracownik, który jest nieszczęśliwy i cierpi z powodu bólu. Jako pracodawca masz obowiązek dbać o swoich pracowników, dlatego zapewnienie im komfortu, wsparcia i podstawowego wyposażenia, które jest im potrzebne do prawidłowego wykonywania pracy, jest niezwykle istotne.

Odpowiednie do rodzaju pracy

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów krzeseł biurowych i należy upewnić się, że jest to krzesło odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy. Prawdopodobnie w Twojej organizacji wykonuje się wiele różnych rodzajów pracy, dlatego potrzebujesz różnych krzeseł do różnych działów!

Na przykład, jeśli w organizacji jest miejsce do pracy zespołowej, np. miejsce, w którym pracownicy urządzają burze mózgów, nie są potrzebne ergonomiczne krzesła przeznaczone do ciężkiej pracy z komputerem i pisania na klawiaturze. W takim przypadku dobrym pomysłem mogą być krzesła siatkowe. Tego typu krzesła są przyjemne, lekkie i mniej formalne, a także pasują do odpowiedniego sposobu myślenia, który jest niezbędny do pracy opartej na współpracy i burzy mózgów. Wybór odpowiedniego typu krzesła biurowego sprawi, że pracownicy będą w odpowiednim nastroju do wykonywania zadań.

Podobnie w przypadku sali posiedzeń zarządu wymagane jest bardziej formalne siedzenie, aby wprowadzić pracowników w nastrój sprzyjający formalnym spotkaniom i dyskusjom. Osoba, która usiądzie w dużym, skórzanym, formalnym fotelu, od razu poczuje, że ma władzę - tak właśnie działa nasz umysł! I odwrotnie, jeśli usiądziesz na plastikowym krześle dla dzieci, poczujesz się rozbawiony i zupełnie niepoważny. Czy widzisz, jak krzesło, na którym siedzisz, zmienia sposób, w jaki się czujesz lub postrzegasz sytuację?

W zgodzie z wystrojem

Ostatni obszar dotyczy raczej strony estetycznej, ale nawet ona ma wpływ na nasze samopoczucie i myślenie. Krzesła muszą być dopasowane do reszty wystroju. Jeśli będą się rzucać w oczy i nie będą pasować do reszty, będzie to dla wszystkich powodem do irytacji. Ludzie lubią schludne i uporządkowane biura, lubią biura, które wyglądają tak samo, są bardzo nowoczesne i stylowe. Z tego powodu należy starannie wybrać białe meble biurowe, starannie dobrać wystrój i zdecydować się na krzesła, które pasują do tego wszystkiego, aby stworzyć odpowiednie nastawienie do pracy dla każdego, kto wchodzi do pomieszczenia i jest proszony o pracę. Zajmij miejsce.

Starannie wybierając miejsce do siedzenia w biurze, możesz wpłynąć na nastawienie pracowników. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia im poczucia komfortu i wartości, ale także dla wydajności pracy. Zmniejszanie liczby urazów związanych z pracą jest częścią obowiązków pracodawcy. Jeśli Twoi pracownicy skarżą się na bóle nadgarstków, pleców i głowy, być może nadszedł czas, abyś przyjrzał się swoim wymaganiom dotyczącym siedzisk i wprowadził kilka pozytywnych zmian.

Co o tym wszystkim sądzisz? Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twoje nastawienie zmienia się, gdy siadasz na innym rodzaju krzesła? Czy czujesz się wtedy silniejszy lub bardziej skoncentrowany? Z pewnością jest tu kilka powodów do przemyśleń, więc daj nam znać, co o tym myślisz!